کشاورزی ارگانیک

ارگانيك و مواد غذايي

افزايش جمعيت و دغدغه‌ي تامين غذا براي همه باعث شده در همه‌ي کشورها براي جلوگيري از آفت‌ و بيماري محصولات کشاورزي و دامي از کودهاي شيميايي، آنتي‌بيوتيک‌ها و غيره استفاده شود که اين اقدامات نه تنها سودي براي مصرف‌ کننده ندارد بلکه عوارض جبران‌ ناپذيري را نيز سبب خواهد شد. متاسفانه به ‌دليل عدم آگاهي و دلايل متعدد ديگر مانند افزايش توليد در برخي موارد بيش از حد از اين مواد شيميايي استفاده مي شود كه در نتيجه محصول توليد شده به برخي از ترکيبات شيميايي آلوده مي شود.
 جذب بيش از حد اين مواد شيميايي هم ممکن است به بروز مشکلات قلبي و عروقي، مشکلات گوارشي، ابتلا به بيماري‌هايي مانند پوکي استخوان، پارکينسون، بروز نقص‌هاي مادرزادي در نوزادان، افزايش سقط جنين و غيره منجر شود که کلا سلامت افراد جامعه را به خطر مي‌اندازد. در عوض دغدغه‌ي پيشگيري از اين مشکلات و حفظ سلامت غذايي مردم، محققان را وا داشته است تا به فکر تهيه محصولات غذايي طبيعي بيافتند. اين محصولات غذايي طبيعي که عاري از هر گونه ترکيبات شيميايي هستند ارزش غذايي بالاتري دارند و با استفاده از ورمي كمپوست به عنوان محصولات غذايي ارگانيک شناخته يا همان organic food شناخته مي‌شوند

 امروزه در تمام دنيا محصولات غذايي مانند انواع سبزيجات و  ميوه‌ها، غلات، حبوبات، گوشت گوسفندو گاو، گوشت مرغ و تخم‌مرغ، شير، عسل و غيره به صورت ارگانيک توليد و مصرف مي‌شود.

 محصولات غذايي ارگانيک،دوستدار طبيعت هستند . يکي از مزيت‌هاي مهم محصولات غذايي ارگانيک اين است که خدمت بزرگي به محيط‌‌ زيست مي‌کنند. متاسفانه کودهاي شيميايي اثرات منفي روي طبيعت دارند. کشاورزان توليد کننده‌ي محصولات ارگانيک از کودهاي شيميايي استفاده نکرده و براي حاصلخيزي زمين‌شان از کودهاي ورمي كمپوست کمک مي‌گيرند كه باعث کاهش ضايعات مي‌شود.

بر اساس نتايج  پژوهش های انجام گرفته، مواد غذايي ارگانيک حاوي انتي اكسيدان ها,ويتامين ها و اسيدهاي چرب ضروري بيشتري هستند. اين مواد مغذي در شيرهاي ارگانيک به ميزان بيشتري ميباشد.
نتايج همين پژوهش‌ها نشان مي‌دهد ترکيبات نامناسب و مضري مانند فلزات سنگين و باقيمانده‌هاي آفت‌کش‌ها در محصولات ارگانيک به ميزان کمتري وجود دارند. متاسفانه کودهاي شيميايي اثرات منفي روي طبيعت دارند. کشاورزان توليد کننده‌ي محصولات ارگانيک از كودهاي شيميايي استفاده نكرده و براي حاصل‌خيزي زمين‌شان از کود ورمي كمپوست کمک مي‌گيرند كه باعث کاهش ضايعات هم مي‌شود.

در مقالات بعدی درباره ورمی کمپوست و خواص آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

سلامت و زیبایی
پایگاه خبری زیست آنلاین
خدمات شنوایی سنجی