کاربرد بوتاکس و ژل در پوست و زیبایی چیست؟

با افزايش سن در نقاط مختلف صورت خطوطي ظاهر مي‌شود که آنها را اصطلاحا چروک مي‌ناميم. اين خطوط به‌ويژه در ناحيه پيشاني، خط اخم و دور چشم وجود دارند که به‌علت انقباض عضلاني بوده و اگر به‌موقع درمان نشوند باعث تبديل خطوط موقت انقباض به خطوط دائم (که در حالت استراحت هم وجود دارند) مي‌شوند. با تزريق بوتاکس که نوعي پروتئين حاصل از يک باکتري است مي‌توان از انقباض اين عضلات و ايجاد چروک پيشگيري و چروک‌هاي موجود را درمان کرد و چهره‌اي شاداب‌تر و جذاب‌تر داشت. عوارض کرايوليپوليز

به‌طور کلي کاربردهاي بوتاکس را مي‌توان به دو دسته زيبايي و درماني تقسيم کرد.
کاربردهاي زيبايي بوتاکس:
1- رفع چين و چروک‌هاي حرکتي، متوقف کردن پيشرفت چروک‌هاي ثابت مثلا در پيشاني، دور چشم، خط اخم، چين‌هاي دور لب و چين‌هاي چانه و گردن
2- بالا بردن ابروها
3- بالا بردن نوک بيني تا حد مختصر
4- کاهش حجم عضله مسئول جويدن در بيماراني که دچار دندان قروچه و برجستگي اين عضله هستند.

کاربردهاي درماني بوتاکس:
1- درمان انقباض عضلات گردن و کجي گردن ناشي از آن
2- درمان تعريق زير بغل و کف دست و پا

زمان شروع اثر و دوام بوتاکس چگونه است؟
اثر بوتاکس از دو ساعت بعد از تزريق شروع شده و طي 3 الي 5روز قابل ديدن مي‌شود و بعد از 14 تا 21روز به حداکثر مي‌رسد. دوام تاثير بوتاکس حدود 4 الي 6ماه است و بعد از اين مدت اثر آن از بين مي‌رود.

بوتاکس چگونه اثر مي‌کند؟
بوتاکس پس از تزريق، جذب عضله مي‌شود و در انتهاي اعصابي که فرمان انقباض را به عضلات مي‌رسانند، مستقر مي‌شود. در اين محل بوتاکس از آزاد شدن يک واسطه شيميايي به‌نام استيل کولين که مسئول انقباض عضلاني است جلوگيري مي‌کند، درنتيجه دستور انقباض به عضله نمي‌رسد و در حقيقت نوعي فلج عضلاني موقت ايجاد مي‌شود که 3 تا 6ماه طول مي‌کشد. عدم ‌انقباض عضلات زير پوستي باعث محو شدن و از بين رفتن چين و چروک‌هاي پوست مي‌شود.

عوارض بوتاکس چيست؟
از آنجا که بوتاکس عمدتا جذب عضلات محل تزريق شده و مقادير بسيار ناچيزي از آن وارد گردش خون مي‌شود، با دوزي که براي باز کردن چروک‌ها به کار مي‌رود، تقريبا هيچ عارضه مهمي ايجاد نمي‌کند.
البته مثل هر تزريق ديگري ممکن است سوزش و قرمزي خفيفي در محل تزريق ايجاد کند که پس از چند ساعت خودبه‌خود برطرف مي‌شود. به‌علاوه خيلي به‌ندرت در برخي افراد پس از تزريق بوتاکس سردرد يا تهوع خفيف يا علائم سرماخوردگي ايجاد مي‌شود که معمولا طي 2 تا 3 روز بهبود مي‌يابد.

تزريق بوتاکس هيچ عارضه جسمي مهمي ايجاد نمي‌کند.