چگونه یائسگی را به تاخیر بیاندازیم؟

یک محقق طب سنتی با بیان اینکه یائسگی زودرس در زنان خطرناک است و باید اقدامات درمانی صورت گیرد، گفت: یائسگی یکی از مراحل تکامل زنان است که با اقدامات مناسب می توان آن را به تاخیر انداخت و دوره جوانی را طولانی تر کرد.

دکتر حسن اکبری با اشاره به اینکه زنانی که در آستانه یائسگی هستند، این باور غلط را دارند که به اواخر عمر خود نزدیک شده اند و افسردگی بر آن ها غلبه می کند! گفت: این باور اشتباه عموم زنان ایرانی است و باید بدانند که با مصرف تغذیه سالم 50 سالگی اواسط عمرشان است و جای نگرانی ندارد.

وی در ادامه افزود: یائسگی می تواند در سن 45 تا 50 سالگی و حتی در افرادی در 55 سالگی اتفاق بیفتد به صورتی که در افراد مختلف، متفاوت است ولی یائسگی پیش از 50 سالگی مضر است و باید درمان شود.

اکبری خاطرنشان کرد: در 70 درصد زنان بعد از 45 سالگی علایم گرگرفتگی (احساس گرمای دائمی) که به اصطلاح سوختن از سرما می گویند، دیده می شود که با توجه به دست و پای کاملا سرد، احساس سوزش سرما را به اشتباه از گرما می دانند و این به دلیل کمبود استروژن بعد از 45 سالگی است.

این محقق طب سنتی با بیان اینکه یائسگی علایم زیادی را به وجود می آورد، تاکید کرد: وجود تعریق زیاد شبانه به علت کاهش متابولیسم سلولی است که که برخی از متخصصان طب سنتی به اشتباه داروهای گیاهی سردی مانند عرق کاسنی، شاه تره و آبغوره را تجویز می کنند که باعث تشدید این علایم می شود.

اکبری با اشاره به اینکه یکی از عوارض مهم یائسگی پوکی استخوان است، افزود: بی نظمی عادت ماهانه، کاهش میل جنسی، قرمز شدن صورت و بالا تنه، سرگیجه، حالت تهوع، کاهش وزن یا برعکس جمع شدن چربی در پهلوها، بی اختیاری ادراری همچمنین کاهش انرژی بدن، درد پستان ها، بدطعمی و بوی بد دهان، سردردهای شدید و افزایش درد مفصل ازعلایم دیگر بروز یائسگی در زنان که اغلب به دلیل اختلالات هورمونی و ترشح نامنظم استروژن رخ می دهد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، افزایش حساسیت به بو و تغییر بوی بدن را از عوامل رنجش زنان در دوره یائسگی دانست و خاطرنشان کرد: به علت اختلال در سیستم ایمنی بدن و تغییزات هورمونی در دو غدد اکرین و آپوکرین بوی عرق بدن تغییر و تشدید می شود که بسیار باعث رنجش زنان می شود.

وی در ادامه بیان کرد: کاهش انرژی در این دوره باعث افسردگی می شود و یکی از وظایف مهم مردان نسبت به همسران خود در این دوره حمایت عاطفی و حفظ بیشتر احترام آن هاست.

اکبری با بیان اینکه زنان برای داشتن یائسگی موفق و دیرهنگام باید به تغذیه خود اهمیت دهند و با دریافت استروژن گیاهی انرژی کافی روزمره خود را کسب کنند، اظهار کرد: مصرف روزانه یک لیوان رازیانه به صورت دم نوش به همراه عسل یا خرما غیر از روزهای عادت ماهانه و مصرف داروهای گیاهی دیگر مانند عرق بیدمشک، بهار نارنج ، پونه، نعناع می تواند عوارض یائسگی را بسیار کاهش دهد.

این محقق طب سنتی در پایان گفت: بهتر است برای تنظیم عادت ماهانه از داروهای گیاهی به جای قرص های شیمیایی که عوارضی بر سیستم مغز و به خصوص هیپوتالاموس دارد، استفاده شود.

منبع: ایسنا