چگونه از پوست خود مراقبت کنيم ؟

پوست آينه ي سلامت درون ماست .
مراقبت ازپوست با کمک مواد طبيعي و تازه چون روغن هاي طبيعي مثل : روغن زيتون ،روغن بادام شيرين ،روغن آواکادو ، روغن جوجويا و استفاده از آب سبزيجات و استفاده همزمان آن از روغن هاي طبيعي و عصاره ي گياهان مي تواند پوستتان را صاف کرده و سلولهاي آن را تغذيه نمايد .يک مراقبت جامع از پوست بايد شامل حداقل سه عنصر باشد :
1 ـ پاک کردن
2 ـ تقويت کردن
3 ـ مرطوب ساختن
براي پاک کردن پوست هاي خشک و شستشو آن مي توان يا از لوسيون هاي پاک کننده براي پوستهاي خشک استفاده کرد و يا صابون مناسب براي پوستهاي خشک از صابونهاي چرب و يا مرطوب کننده استفاده کنيد که اغلب حاوي عناصر پاک کننده بيشتري هستند .مثل :صابونهاي گلسيرينه و شستشو يک بار در روز براي اين نوع پوست کافي است .
و براي پوستهاي چرب شستشوي دو تا سه بار در روز با استفاده از صابون مخصوص نوزادان و يا ساده و بدون عطر بسيار مناسب خواهد بود .
نکته :شستشوي صورت قبل از خواب و پاک کردن پوست از مواد آرايشي و گرد و غبارانباشته شده بر روي صورت بسيارمهم است و صبحها کافي است که تنها صورت خود را با آب گرم آبکش کنيد .
چند نوع پاک کننده طبيعي :

کرم پاک کننده مخصوص پوستهاي چرب :
موم عسل : دو قاشق
روغن بادام :20 ميلي گرم (يک قاشق )
روغن اسطوخودوس :1 قطره
آب مقطر :يک قاشق
موم عسل و روغن بادام را درون ظرف کوچکي روي حرارت ملايم آب کنيد . سپس روغن اسطوخودوس و آب را افزوده و مواد را کاملاً مخلوط کنيد و مدتي هم بزنيد تا کرم آماده شود .
پاک کننده هرنوع پوست :

خامه ترش :يک قاشق
آبليموي تازه:يک قاشق
مواد را با هم مخلوط کنيد و بلافاصله با گلوله اي از پنبه آن را روي پوست بماليد .پس ازچند لحظه پوست را با آب گرم آبکش کنيد .
پاک کننده براي پوست خشک :
بوراکس :نصف قاشق مرباخوري
آب معدني :دو قاشق غذاخوري
موم :يک قاشق
روغن بادام :چهار قاشق
بوراکس را در آب حل کنيد .موم را روي حرات ملايم آب کنيد و روغن بادام را با آب مخلوط کنيد .محلول بوراکس را افزوده و مواد را از روي حرارت برداريد و بگذاريد سرد شود و استفاده کنيد .
تقويت کننده ي پوست :

مواد تقويتي پوست را خنک کرده و آثار پاک کننده را از صورت مي زدايد و همچنين پوست را براي جذب مرطوب کننده آماده مي سازد .
بهترين و کم خرج ترين تقويت کننده براي هر نوع پوست گلاب است .مي توانيد نصف قاشق مرباخوري گليسيرين را به دو قاشق غذاخوري گلاب افزوده و تقويت کننده ملايمي براي پوست خشک بسازيد .
براي پوست چرب نيزيک قاشق غذاخوري گلاب و يک قاشق غذاخوري روغن فندق افزوده و مصرف کنيد و اين مواد را با گلوله اي از پنبه با حرکات ملايم و رو به بالا به روي صورت بماليد .
مرطوب ساختن :

مرطوب کردن براي هر نوع پوستي ضروري است .شکل کرم هاي جامد براي پوستهاي خشک مناسب تر است .
مرطوب کننده هايي که به شکل لوسيون ساخته مي شود براي هرنوع پوستي مناسبند يکي ازمهمترين مرطوب کننده هاي طبيعي را مي توان از مخلوط ساختن دو قاشق غذاخوري روغن بادام و دو قاشق مرباخوري گلاب بسازيد که براي پوست خشک دو قطره روغن گل سرخ و براي پوست چرب دو قطره روغن اسطوخودوس و براي پوست معمولي دو قطره روغن فندق افزوده و با ملايمت با نوک انگشتان به صورت بماليد و به ويژه مراقب نواحي دورچشم باشيد .