پیشگیری از سرطان پروستات با چای سبز و گوجه‌فرنگی

یک متخصص کلیه و مجاری ادراری معتقد است: عفونت مزمن مجاری ادراری می‌تواند زمینه ساز بروز سرطان پروستات شود. دکتر زهره برتنی در گفت و گو با ایسنا، سرطان پروستات را یکی از شایع‌ترین سرطان‌های مردان دانست که اگرچه در کشور ما نسبت به اروپا کمتر دیده می‌شود، اما همچنان شیوع بالایی دارد. وی وجود خون در ادرار، انسداد مجاری ادراری، سختی و قطره قطره شدن دفع ادرار، سوزش و تکرر ادرار را از علائم مهم سرطان پروستات دانست و افزود: در برخی از موارد هم سرطان بی علامت است و از طریق آزمایش‌های خاصی به نام PSA تشخیص داده می‌شود. به گفته این پزشک متخصص، در موارد شدید سرطان فرد با علائم درد استخوان هم مراجعه می‌کند.

برتنی افزایش سن خصوصا بالای 50 سال را از مهمترین فاکتورهای خطرساز سرطان پروستات خواند و تاکید کرد: از این سن به بعد مردان باید مرتب تحت نظر باشند و آزمایشات لازم را انجام دهند و چنانچه در خانواده آنها سابقه فامیلی وجود دارد، زودتر از این سن نیز مراجعه کنند.

وی یادآوری کرد: وجود سابقه فامیلی احتمال شیوع را بیشتر می‌کند و سن ابتلا به سرطان پروستات را نیز کاهش می‌دهد.

این متخصص کلیه و مجاری ادراری، علاوه بر افزایش سن، عفونت مزمن مجاری ادراری و کمبود برخی از ویتامن‌ها از جمله ویتامین D را نیز از زمینه‌های بروز سرطان پروستات عنوان کرد.

برتنی تصریح کرد: زمانیکه فرد با علائم مشکوک به پزشک مراجعه می‌کند یکی از راه‌های تشخیص، معاینه بالینی است که در این حالت پروستات فرد سفت می‌شود و قوام سنگی دارد.

وی با بیان اینکه درمان سرطان پروستات بستگی به مرحله و درجه پیشرفت آن دارد، خاطرنشان کرد: اگر بیماری در مراحل اولیه باشد و سن فرد بالا باشد، چون سرطان پروستات رشد بسیار آهسته‌ای دارد، فقط فرد را تحت نظر می گیریم، اما اگر در مراحل پیشرفته باشد نیاز به درمان‌هایی همچون شیمی درمانی دارد.

این پزشک متخصص، راهکارهایی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان پروستات پیشنهاد داد که مصرف چای سبز، مواد آنتی اکسیدان و گوجه فرنگی پخته از آن جمله بود.