همه چیز درباره لیزر موهای زائد

اگر قصد خلاص شدن از سالن هاي اپيلاسيون، تيغ، مومک، موبر و دستگاه اپيليدي را داريد يا اگر جوش ها و موهاي زير پوستي خسته تان کرده است و دنبال يک مرکز مناسب براي ليزر موهاي زائد مي‌گرديد حتما قبل از گرفتن وقت ويزيت، اين مقاله را بخوانيد تا با تمام بايدها و نبايدهاي ليزر موهاي زائد آشنا شويد. دکتر احساني، متخصص پوست و مو به ?? سؤال رايج در اين زمينه پاسخ مي دهند.

?- تاثيرگذاري ليزر موهاي زائد به چه صورت است و آيا اين ليزر باعث از بين رفتن موها ميشود؟
براي درمان موهاي زائد ? روش وجود دارد: دارو، الکتروليز و ليزر. ليزر موهاي زائد را کم و نازک مي‌کند اما باعث از بين رفتن آنها نمي‌شود. ما معمولا ? تا ? جلسه به فاصله ماهي يک‌بار براي صورت و به فاصله ? ماه يک بار براي بدن ليزر را تکرار مي‌کنيم. معمولا با انجام ? تا ? جلسه تعداد موها خيلي کمتر مي‌شود. البته به شرطي که فرد مشکل هورموني در پايه نداشته باشد در غير اين صورت احتمال بازگشت موهاي زائد خيلي بيشتر است و ليزر موهاي زائد فايده‌اي نخواهد داشت، پس اگر فرد مورد بررسي قرار گرفت و در آزمايش‌ها مشخص شد مشکل هورموني ندارد، مي‌تواند ليزر را شروع کند اما بايد در نظر داشته باشيد که ليزر، موهاي زائد را صفر نمي‌کند.

?- بعد از تعداد جلسات مورد نياز ليزر، نتيجه تا چه زماني ماندگار است؟
معمولا بعد از ? تا ? جلسه ليزر هر ? ماه يک بار (بين ? تا ? بار) آن را شارژ مي‌کنيم. به اين ترتيب تعداد موها به طور متوسط ?? تا ?? درصد کم مي‌شود.

?- آيا ليزر موهاي زائد مي تواند مضراتي هم داشته باشد؟
اگر فرد آفتاب گرفته باشد ممکن است پوستش بسوزد و جاي آن لک‌هاي سفيد ايجاد شود. همچنين اگر بعد از ليزر مراقبت‌هاي لازم را رعايت نکند يا در صورت ايجاد زخم آن را دستکاري کند و تاول ايجاد شود، ممکن است جاي آن اسکار باقي بماند. علاوه بر اين اگر فردي که از ليزر استفاده مي‌کند تبحر کافي نداشته باشد و شرايط دستگاه را براساس رنگ پوست بيمار درست تنظيم نکند، ممکن است منجر به ايجاد زخم، لک و تاول شود. رفع موهاي زائد

?- آيا فقط پزشک متخصص پوست بايد اين کار را انجام دهد؟
بله. بهتر است متخصص پوست ليزر موهاي زائد انجام دهد زيرا دستگاه‌ها و پوست‌هاي مختلف را مي‌شناسد و کار را صحيح انجام مي‌دهد.

?- در تبليغات از دستگاه هاي مختلفي نام برده ميشود. فرق بين آنها چيست و از کجا بفهميم کدام دستگاه مناسب تر است؟
دو سيستم براي از بين بردن موهاي زائد وجود دارد: سيستم‌هاي ليزري و سيستم‌هاي غير ليزري. دستگاه‌هاي غير ليزري، سيستم‌هاي نوري هستند که IPL نام دارند. اين دستگاه‌ها مناسب هستند اما قدرت‌شان به اندازه ليزر نيست. در واقع از آنجايي که سيستم‌هاي ليزري گران‌قيمت هستند، سيستم غيرليزري IPL طراحي شد که دسترسي به آن آسان‌تر و هزينه‌هايش کمتر است اما در عين حال عوارض و احتمال سوختگي پوست و بازگشت مو با آن بيشتر است. سيستم‌هاي ليزري انواع مختلفي دارند ازجمله الکساندرايت و دايود با مکانيسم‌ها و طول موج‌هاي مختلف که هريک براي نوع به خصوصي از پوست مثل سبزه، روشن، سفيد، تيره و … کاربرد دارند. به عبارت ديگر ليزري که براي پوست روشن استفاده مي‌شود، شايد مناسب پوست سبزه نباشد و بالعکس. انتخاب نوع ليزر با پزشک است و پزشک بايد با تمامي اين ليزرها آشنايي داشته باشد.

?- چرا بعضي ها با اين ليزر دچار سوختگي ميشوند؟ دليل آن انتخاب نادرست دستگاه و ليزر است.

?- آيا ممکن است اين ليزر باعث تيرگي پوست شود؟ اگر باعث سوختگي شود ممکن است پوست را تيره کند اما در حالت عادي پوست را تيره نمي کند.

?- آيا ليزر موهاي زائد روي باروري و غدد لنفاوي تاثير مي گذارد؟ خير. ليزري که در ناحيه بيکيني يا زير بغل انجام مي‌شود هيچ ارتباطي با اجزاي داخلي بدن مثل تخمدان يا بافت سينه ندارد و هيچ آثار بدي نمي‌گذارد. اين مسئله در جهان مورد بررسي قرار گرفته و مشخص شده است که ميزان نفوذ ليزر در پوست خيلي کم و شايد در حد چند ميلي‌متر است بنابراين اصلا به بافت‌هاي زيري نمي‌رسد که بخواهد مشکلي ايجاد کند. انرژي ليزر به صورت گرما آزاد مي‌شود و گرما در عمق بافت نفوذ نمي‌کند بلکه فقط تا قسمت‌هاي سطحي از پوست نفوذ مي‌کند.

?- آيا انجام اين ليزر در بارداري ممنوع است؟ در بارداري بهتر است از ليزر استفاده نشود اما در شيردهي مشکلي ندارد.

??- آيا ممکن است بيماري هاي واگيردار پوستي مثل زگيل از طريق دستگاه ليزر منتقل شوند؟ بله، ممکن است. در اين زمينه گزارش‌هايي بوده است. اگر دستگاه ليزر آلوده به ويروس زگيل يا ويروس‌هاي ديگر باشد ممکن است اين ويروس به فرد ديگر منتقل شود بنابراين کسي که به اين بيماري‌ها مبتلاست بايد حتما پزشک را از آن آگاه کند و استفاده از ليزر را تا زمان رفع ويروس و درمان بيماري به تعويق بيندازد.

??- آيا اين ليزر دردناک است؟ ميزان درد در افراد مختلف، متفاوت است. درد آن درحد متوسط است و شديد نيست. مي‌توان از پماد بي‌حس کننده استفاده کرد تا دردناک نباشد.

??- بين آفتاب گرفتن و ليزر موهاي زائد چقدر بايد فاصله باشد؟ فرد نبايد تا ? ماه قبل از ليزر، آفتاب بگيرد يا از سولاريم استفاده کند.

??- آيا ليزر موهاي زائد تاتو را پاک مي‌کند؟ خير. ليزر مو ربطي به تاتو ندارد.

??- چه کساني نبايد از اين ليزر استفاده کنند؟ کساني که باردار هستند، کساني که بيماري‌هاي عصبي دارند و ممکن است جاي ليزرشان را بکنند و دستکاري کنند و کساني که به خاطر شغل‌شان مجبورند ساعات طولاني در آفتاب باشند و همچنين کساني که در محل مورد نظر، عفونت فعال يا زخم دارند بايد تا زمان بهبود عفونت و زخم‌شان صبر کنند و از ليزر موهاي زائد استفاده نکنند.

منبع : زندگي ايده آل