نکات قابل توجه درمان با لیزر موهای زائد

در صورتي که دچار تبخال مکرر مي باشيد به پزشک خود اطلاع دهيد زيرا بايد براي چند روز قبل و بعد از ليزراز داروهاي ضد تبخال استفاده کنيد . بايد توجه داشت که هر چقدر مو مشکي تر و ضخيم تر و پوست سفيدتر باشد نتيجه بهتر است لذا در مورد موهاي کرکي ، بور و در افراد با پوست تيره ليزر به طور معمول توصيه نمي شود و اگر بيمار تمايل به انجام داشته باشد لزوماً در ابتدا تست ناحيه کوچکي براي مشاهده نتيجه محتمل انجام خواهد گرفت . ضمن انجام ليزر موهاي زائد از هر روش اپيلاسيون که باعث کنده شدن ريشه مو شود بايد خودداري نموده و تنها از تراشيدن مو استفاده نمود . در صورتي که خود را برنزه کرده ايد يا به علت در معرض تابش آفتاب بودن رنگ پوستتان تيره شده است بايد تا زمان برگشت به رنگ پوست طبيعي خود از انجام ليزر موهاي زائد خودداري فرمائيد . بايد توجه داشت که موثر بودن ليزرموهاي زائد لزوماً به معناي کاهش تعداد موها نيست بلکه ظريفتر کردن ، روشنتر شدن و کند شدن رشد مو هم از تاثيراتي است که نشاندهنده موثر بودن ليزرموهاي زائد مي باشد

در صورت وجود عفونت در محل ليزر معمولاً بايد ليزر را به تاخير انداخت لذا در صورتي که دچار چوش چرکي ، تبخال يا عفونت ديگري در محل هستيد به پزشک و پرسنل مرکز اطلاع دهيد تا ضمن درمان مناسب تمهيدات بعدي براي شما انديشيده شود .در صورتي که سابقه اسکار هيپرتروفيک يا کلوئيد ( گوشت اضافه محل زخمها و اسکار عمل ) حتماً به پزشک و پرسنل اطلاع دهيد تا احتياطات لازم مراعات شود . در صورت مصرف ترکيبات حاوي رتينوئيک اسيد مثل آکوتان و راکوتان و کرمهاي حاوي ويتامين A و ترکيبات پيلينگ موضوع را به پزشک و پرسنل اطلاع دهيد تا ليزر شما به تعويق افتاده يا آمادگي لازم انديشيده شود .

اگر جهت ريزش مو از ترکيبات حاوي مينوکسيديل استفاده مي کنيد ممکن است علت پر موئي شما اين مسئله باشد اين مسئله را به پزشک و پرسنل مرکز اطلاع دهيد . در مورد مصرف بعضي داروها مثل فني توئين ( داروي صرع ) ، سيکلوسپرين ( داروي بيماران پيوند کليه ) ، پني سيلين و کورتونها چون خود مي توانند سبب پرموئي شوند مراتب را به پزشک خود اطلاع دهيد . اگر دچار بيماري پسوريازيس يا ويتليگو ( برص ) هستيد ليزر موهاي زائد ممکن است سبب ايجاد لکه هاي بيماري شود لذا بهتر است ليزر نکنيد . قبل از شروع جلسات ليزر موهاي زائد و ضمن آن ضد آفتابهاي قوي استفاده کنيد و حتي الامکان در معرض تابش آفتاب قرار نگيريد . توصيه مي شود تا زماني که ناحيه ليزر شده ملتهب است از تعريق زياد ( مثلاً به دنبال ورزش سنگين يا محيطهاي بسيار گرم ) و شنا کردن خودداري شود تا احتمال جوش زدن محل کم شود . اگر در ناحيه اي که مي خواهيد ليزر کنيد تاتو داريد بدانيد که ممکن تاتو کم رنگ يا پاک شود لذا اگر تاتويي داريد که مايل به پاک شدن احتمالي آن نيستيد به پزشک و پرسنل اطلاع دهيد .

ليزر موهاي زائد روي موهاي سفيد تاثيري ندارد و بايد موهاي سفيد را الکتروليز نمود . در ضمن بايد توجه داشت که در فردي که تعدادي موي سفيد دارد ساير موهاي مجاور هم در آستانه سفيد شدن هستند بنابراين صدمه ناشي از ليزر به اين موها باعث سفيدتر شدن سريعتر بعضي از آنها مي شود اما چون تنها راه رفع موهاي زائد در اين حالت انجام ليزر موها ي زائد قبل از سفيد شدن است توصيه مي شود هر چه سريعتر ليزر موهاي زائد را شروع کند. .
بايد توجه داشت که سرعت جواب نقاط مختلف بدن به ليزر موهاي زائد متفاوت است لذا ممکن است در بعضي نواحي سريعتر به نتيجه رسيد اما درمان بعضي نقاط ديگر طولاني تر باشد در عين حال در هر منطقه هم چون همه موها در يک فاز ( اعم از رشد ، سکون يا ريزش ) نيستند ممکن است يک تکه بريزد اما ناحيه درست مجاور آن باقي بماند اين به معني انجام نشدن ليزر در ناحيه باقيمانده نيست بلکه به علت آنکه موها در آن زمان در فاز رشد نبوده اند ، تحت تاثير ليزر قرار نگرفته اند در جلسات بعدي به تدريج درمان خواهند شد .