نقش وضعیت روحی بر وزن افراد

یکی از مسائلی که امروزه برای بسیاری از افراد اهمیت دارد تناسب اندام است. این موضوع هم از لحاظ زیبایی ظاهری اهمیت دارد و هم از لحاظ سلامت بدن. دلایل زیادی وجود دارد که باعث لاغری مفرط و همچنین چاقی مفرط افراد می شوند.
زمانی که تلاش می کنید وزن تان را کاهش دهید، باور داشتن هدف تان و داشتن رفتارهای مثبت می تواند به همان اندازه اهمیت داشته باشد که اصلاح رژیم غذایی و داشتن فعالیت اهمیت دارد. اگر وقتی قصد دارید رژیم لاغری بگیرید به خودتان انگیزه بدهید، شانس بیشتری برای موفقیت خواهید داشت.
دکتر پالما پوسیلیکو، نایب رئیس موسسه آموزش ناظرین بین المللی کنترل وزن، می گوید: «افرادی که می کوشند وزن شان را کاهش دهند اغلب از نبود اراده کافی صحبت می کنند، اراده امری ذاتی است. کم کردن وزن با نیروی اراده و شناخت تمامی منابع مورد نیاز برای به دست آوردن آنچه خواهانش هستید ارتباط دارد.
این منابع عبارتند از آگاهی از آنچه می خواهید، آگاهی از راه به دست آوردن آن و آگاهی از این که چگونه در راستای آن به خود انگیزه بدهید.»
در این جا به برخی از راهبرد هایی که شما را یاری می کند تا این ۳ منبع را یافته و به هدف خود در کاهش وزن دست یابید، اشاره می شود.

استوری بورد برای کاهش وزن
این کار به شما کمک می کند تا برای ادامه دادن مسیرتان یک برنامه ریزی عملی داشته باشید. استوری بورد یا فیلمنامه مصور تکنیکی است که کارگردانان سینما پیش از شروع فیلمبرداری، فریم به فریم داستان فیلم را طراحی می کنند. شما هم می توانید برای دستیابی به موفقیت، یک برنامه کاری درست کنید تا به وسیله آن اهداف خود را به بخش های مختلف تقسیم بندی کنید. مثلا به خودتان بگویید ۳ ماه به خود وقت می دهم تا ۵/۴ کیلوگرم وزن کم کنم. یک جدول زمانی تهیه کنید و هفته به هفته با ذکر جزئیات خرید، نکات ورزشی و بسیاری چیزهای دیگر که کمک می کند هدف شما قابل دستیابی شود، آن را دلپسندتر کنید.


موفقیت خود را در رویا ببینید

ورزشکاران از نظر روانی برای این که احساس کنند، هدف شان دست یافتنی است، در هر مرحله در ذهن خودشان، پیروزی خود را تکرار می کنند. به همین ترتیب، شما هم می توانید اهداف خود را توسط تجسم کامیابی خودتان در زمینه های به خصوصی مانند انتخاب های مناسب برای غذایی که بیرون خانه می خورید، واقعی و حتمی کنید. همه این سناریوها را می توانید بارها مرور کنید و درباره این بیندیشید که وقتی به اهداف خود رسیدید چقدر احساس خوبی خواهید داشت. 


موج منفی ندهید
بسیاری از ما به طور آگاهانه با اندیشه های مخربی مانند من هرگز لاغر نخواهم شد به خودمان آسیب می رسانیم. هر وقت این فکر به ذهن تان آمد، سعی کنید عبارات مثبت و مفید را جایگزین آن کنید. برای نمونه بگویید آنقدرها که انتظار داشتم لاغر نشدم اما می توانم آن را تغییر دهم مثلا باید با هفته ای ۳ بار ورزش کردن این کار را آغاز کنم.

منبعک دکتر سلام