لیپوماتیک یا لیپولیز اینفراسونیک چیست ؟

ليپوماتيک يا ليپوليز اينفراسونيک چيست ؟ هر روزه جهت بهبود کيفيت و نتيجه بخشي عمل هاي جراحي روش هاي جديدي به ظهور مي رسد و تکنولوژي هر روزه سعي در بهبود و بي خطري روش هاي جراحي دارد. در طي 10 سال اخير روش درماني که به اختيار ليپوليز و يا خرد کردن جزئي نام گرفته است توانسته گوي سبقت را از ساير روش هاي درماني در درمان چاقي هاي موضعي و چه در درمان چاقي وسيع برپايد.
ليپوليز يا خرد کردن چربي ها که امروزه با گرماي نور ليزر و يا ارتعاشات امواج صوتي دستگاهاي اولتراسوند انجام مي شود که با عناوين مختلفي چون ليپوماتيک، ليزرليپوليز، ليپوليزر اولتراسونيک، اولترازد و … شناخته مي شوند. اما مثل هر تکنولوژي ديگري که به کمک بشر آمده است در نهايت بدست آمدن نتايج دلخواه ثمره دستان هنرمند و تواناي بشري مي باشد که در مورد رفع چربي هاي موضعي نيز اين مهم صدق مي کند.
در اين مقاله به اختصار در مورد دستگاه ليپوماتيک و نحوه عملکرد آن بر روي چربي هاي زائد نواحي مختلف بدن توضيح خواهيم داد.
براي آشنايي بيشتر با ليپوليز ميتوانيد مقاله ناگفته هاي ليپوليز را مطللعه کنيد.

ليپوماتيک (ليپوليز اينفراسونيک)

دستگاه ليپوماتيک از پيشرفته ترين و مدرن ترين دستگاه هاي ليپوليز در جهان مي باشد و روش مطمئن، موثر، بي خطر و دقيق در دستان پزشکان با تجربه مي باشد و با بهره گيري از امواج صوت چربي هاي اضافه بدن (شکم، پهلو ها، ران ها، بازو ها و … ) را تخليه مي نمايد.
دستگاه ليپوماتيک اينفراسونيک هواي فشرده که توسط کمپرسور ايجاد مي شود را به کانولايي قابل انعطاف منتقل مي کند و سبب سه نوع حرکت گردشي مي شود (لرزش، چرخش و تموج) که در مجموع به آن گردش سه بعدي گفته مي شود. کانولاپس از وارد شدن به پوست از طريق سوراخ کوچکي وارد بافت چربي مي شود و اين حرکات سبب ايجاد امواج اينفراسونيک مي شود که بافت چربي را بصورت انتخابي (بدون آسيب رساندن به بافت هاي ديگر) مورد هدف قرار مي دهد و موجب خرد شدن و تخليه چربي هاي ناحيه مي گردد.

ليپوماتيک

حرکات چرخشي و گردشي سه بعدي کانولاي قابل انعطاف همچنين سبب تحريک سلول هاي فيبروبلاست پوست مي شود و با توليد کلاژن بيشتر پوست آن ناحيه طي چند هفته تا چند ماه سفت تر خواهد شد و از افتادگي پوست تا حد چشمگيري جلوگيري خواهد کرد.
انجام اين عمل در يک جلسه موجب حذف چربيهاي موضعي خواهد شد و نتيجه عمل بلافاصله بعد از عمل قابل مشاهده مي باشد هر چند که نتيجه نهايي حدود سه تا شش ماه پس از عمل نمايان خواهد شد لذا جمع شدن و سفتي پوست نيازمند گذر زمان و پوشيدن گن مي باشد.
اين عمل بايستي در مراکز درماني و اتاق عمل با رعايت استريليتي انجام شود.
حضور متخصص بيهوشي جهت تزريق داروهاي خواب آور و کنترل بيمار حين عمل، ايمني کار را افزايش مي دهد.
حضور تيم با تجربه شامل پزشک مجرب و با سابقه در اين زمينه، متخصص بيهوشي متبحر و تيم پرستاري مجرب که مراقبت هاي پس از عمل در مدت چند ساعت بستري را انجام مي دهند موجب افزايش ايمني و راحتي بيشتر مراجعين خواهد شد.
نهايتا مراقبت هاي پس از عمل شامل تعويض پانسمان، پوشيدن گن و مصرف آنتي بيوتيک مي باشد.
در اين مرکز با بهره گيري از روش هاي مختلف ليپوليز بسته به شرايط مراجعان همواره ايمني و رسيدن به نتيجه مطلوب مراجعان مدنظر مي باشد.
امکان استقرار مراجعان عزيز از سراسر کشور امکان پذير مي باشد.
مزاياي ليپوماتيک Lipomatic نسبت به ساير روشها :

در روش ليپوماتيک چربي به صورت يکنواخت در زير پوست بوده و هيچ گونه بقاياي چربي وجود نخواهد داشت ولي در روش هاي ديگر ساکشن چربي به صورت گلوله مانند در زير پوست حس مي شود و بقاياي چربي ملموس مي باشد.
در روش ليپوماتيک طول مدت بستن گن کوتاهتر از ساير روش ها مي باشد و به مدت دو هفته مي باشد (براي جمع شدن بهتر پوست، بستن گن حدود 30 الي 40 روز پس از عمل توصيه مي شود.) ولي در روش ساکشن سنتي حدود 6 ماه و روش ليزر ليپوليز حدود 2 الي 4 ماه بستن گن الزامي است.
در روش ليپوماتيک نسبت به ساير روش هاي ساکشن، به علت آسيب کمتر به ترابکولاهاي پوستي، جمع شدن پوست بهتر صورت مي گيرد.
جراحي ليپوماتيک به وسيله بي حسي موضعي انجام مي شود و بيمار دردي نخواهد داشت، ولي در روش هاي ديگر ساکشن بعد از بي حسي موضعي چنانچه بيمار احساس درد و ناراحتي کند؛ نياز به استفاده از داروهاي آرام بخش و خواب اور و … مي باشد.
در روش ليپوماتيک تورم و ترشحات بعد از عمل بسيار کمتر از ساير روش هاي ساکشن مي باشد. پس از جراحي ليپوماتيک حداکثر 36 ساعت ترشح از محل ساکشن خواهيم داشت.
در اين روش احتمال رخ دادن عفونت بسيار ناچيز مي باشد.
در روش جراحي ليپوماتيک تاکنون آبمولي چربي گزارش نشده است.
به طور کلي نيازي به بستري شدن بيمار نيست. (مگر با صلاح ديد پزشک)
روش ليپوماتيک نسبت به ساير روش هاي ساکشن پس از عمل، خستگي و کوفتگي کمتري را همراه دارد.
همان طور که گفته شد جمع شدگي پوست در روش ليپوماتيک نسبت به ساير روش ها بهتر است و در مواردي که پوست بيش از حد افتاده و شل مي باشد نياز به عمل جراحي است. در نتيجه عمل جراحي که پس از ليپوماتيک انجام مي شود نسبت افرادي که با ليپوماتيک اقدام به تخليه چربي خود نکرده اند، عمل جراحي محدودتري با برش هاي کمتري مي باشد.
پس از جراحي ليپوماتيک ناف در جايگاه خود حفظ مي شود و شلي و افتادگي پوست زير شکم را مي توان با برش برطرف نمود.
حميد رضواني