لیزر اسکارلت در درمان آکنه و اسکار

جوش صورت یا آکنه شایعترین بیماری پوستی جوانان است. این بیماری اغلب همراه با بلوغ شروع می شود و معمولاً در حدود سن 25 سالگی بهبود می یابد. جوش صورت خود به خود مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند ولی تغییرات ظاهری که در صورت بیمار بوجود می آورد اغلب باعث مشکلات روحی و اجتماعی او می شود. از طرف دیگر در 95% افراد مبتلا به جوش صورت،پس از بهبود بیماری جای آکنه در صورت باقی می ماند که اصطلاحاً به آن اسکار یا جوشگاه آکنه گفته می شود. دستگاه اسکارلت

7 از چه زمانی میتوانیم تغییرات درمانی را مشاهده کنیم؟
علت ها و دلایل

علل بروز جوش آکنه دلایل مختلفی دارد که تا کنون مورد بحث محققین و متخصصین در جامعه پزشکی بوده است. آکنه در تمامی دنیا وجود دارد و مخصوص نوجوانان نمی باشد. وقوع آن در بین آقایان در دوران بلوغ شایع تر است اما در خانم ها بعد از 20 سالگی شایع می باشد. وقتی که آقایان و خانم های بالغ مبتلا می شوند ، اغلب با عواقب شدیدتری همراه خواهد بود.

درمان آکنه اغلب به صورت دوره درمانی محدود تجویز می شود ، اما بعضی مواقع به صورت یک چالش در درمانی حرفه ای پوستی در می آید به طوری که کنترل و درمان آن بسیار دشوار می گردد. این عارضه به عنوان شرایط غیر قابل تحمل و برگشت پذیر منجر به ایجاد اسکار در پوست می گردد. در موارد حاد آن و به دلایلی که هنوز مشخص نیست در 14% از خانم ها و 11% از آقایان ایجاد می شود . بررسی آکنه و درمان آن باید توسط پزشک متخصص انجام شود.

برای آکنه عواملی مانند موارد زیر شناسایی شده است

– نقص عملکرد سیستم هورمونی بدن

-رژیم نامناسب غذایی (مانند مصرف بیش از حد شکر و قند ، محصولات لبنی گاوی )

-حساسیت و آلرژی های غذایی (مانند گلوتن موجود در نان و غلات ، سویا و به محصولات لبنی )

-مشکلات روده ای و دستگاه گوارش (مانند یبوست ، نفخ و گاز در روده ها)

-عفونت های مزمن

-سموم محیطی (مانند فلزات سنگین سرب ، مواد شیمیایی ، شبه استروژن ها ، حشره کش ها )

-فقدان مواد معدنی و مغذی (مانند کمبود منیزیم ، روی ، ویتامین C )

-ترشح بیش از حد غدد سباسه پوست (پوست چرب)

اسکار باقی مانده از آکنه ناشی از رشد بیش از حد باکتری ها است که در فولیکول پوست است که به دنبال مسدود شدن به علت چربی زیاد و به وسیله تغییر در فرآیند تولید کراتین (باقی مانده از سلول های پیر پوست ) است که واکنش های التهابی را تحریک می کند. پاسخ شدید سیستم ایمنی ، در بدترین وضعیت ، منجر به ایجاد چرک و در نهایت تشکیل نودول یا کیست می شود که باعث می شود اسکار با درجات مختلف در پوست ایجاد شود.

اسکار زمانی اتفاق می افتد که پوست به طور طبیعی سعی دارد التیام پیدا کند . کلاژن های جدید ایجاد شده ترتیب و شکل خود را از دست داده و ضخامت آن ها تغییر می کند . از آنجایی که اپیدرم (لایه سطحی پوست) باید به لایه های زیرین پوست قلاب شده متصل شود این برهم ریختگی کلاژنی باعث ایجاد اسکار می گردد. انواع اسکار ها بر حسب ظاهر ایجاد شده تحت عنوان آیس پیک ، رولینگ و بوکسار شناخته می شوند.

از آنجایی که بسیاری از درمان های آکنه از بین بردن باکتری ها را هدف گیری می نماید، مسدود شدن حفره ها در درجه دوم اهمیت قرار داده می شود که به نظر می رسد برای کنترل و متوقف کردن آن لازم است علل بالقوه و زمینه های بروز آن به خوبی مد نظر قرار داده شود. آکنه تنها در مورد پوست مطرح نیست.