لک های روی پوست و درمان آنها

«صاف و شفاف، شاداب و باطراوات، بدون چین و چروک و لک‌‌های تیره و روشن.» اگر کسی بخواهد درباره پوستی سالم و زیبا صحبت کند، حتما از همین صفت‌ها استفاده خواهد کرد.
چون پوست خوب نباید چین و چروک و لک داشته باشد و طراوت و تازگی آن نیز همیشه باید حفظ شود. البته بعضی از این موارد می تواند نشانه بیماری ها و مشکلات پوستی خاصی هم باشد، ولی برخی هم فقط از نظر زیبایی پوست دردسرساز است و خطری فرد را تهدید نمی کند. لک های پوستی یکی از همین موارد است که در بسیاری از مواقع، افراد را نگران می کند و آنها را به فکر روش های درمان و برطرف کردن لک می اندازد. در صورتی که شاید از نظر سلامت مشکل خاصی نداشته و فقط موضوع زیبایی مطرح باشد.
دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو می گوید: لک های پوستی به علل مختلفی ایجاد می شود و انواع متفاوتی دارد؛ کک و مک یکی از انواع لک های پوستی است و علاوه بر آن، لک ها ممکن است ناشی از آفتاب باشد یا به دلیل بارداری ایجاد شود و همچنین مصرف داروها و افزایش سن نیز می تواند عاملی برای بروز لک های پوستی باشد. بنابراین شیوه درمان و برطرف کردن هر یک از این لک ها هم با توجه به نوع آن متفاوت خواهد بود.

لک هایی در دوران بارداری
با این که همه خانم هایی که لذت مادر شدن را تجربه کرده اند، می گویند نه ماه بارداری یکی از شیرین ترین و به یادماندنی ترین دوره های زندگی است، اما همه آنها مشکلات و دردسرهای این دوران را هم تائید می کنند؛ یکی از این مشکلات هم ایجاد لک های پوستی است.
دکتر احسانی، در گفت وگو با «جام جم» یادآور می شود: این لک ها که ممکن است در دوران بارداری ایجاد شود، در اغلب موارد پس از بارداری و زایمان بهبود می یابد. البته درصد کمی از این لک ها هم ممکن است باقی بماند که برای برطرف کردن آنها درمانی به نسبت طولانی مدت نیاز است.
آفتاب که به پوست می تابد در کنار همه خوبی هایش، مضراتی هم خواهد داشت که به گفته این متخصص پوست و مو، یکی از این مشکلات ایجاد لک های پوستی یا تشدید آنهاست. لک های دوران بارداری نیز در صورتی که در معرض آفتاب قرار بگیرد، پررنگ تر خواهد شد و به همین دلیل یکی از شیوه های بهبود این لک ها، اجتناب از قرار گرفتن زیر نور خورشید است. اما این که چرا این لک ها ایجاد می شود هم پرسشی است که دکتر احسانی به آن چنین پاسخ می دهد: مصرف قرص های ضد بارداری، حاملگی و زمینه های ژنتیکی در بروز این لک ها موثر خواهد بود.

لک هایی از کودکی تا بزرگسالی
بعضی ها می گویند کک و مک پوست را زیباتر می کند و خیلی ها هم برعکس، این لک های پوستی را دوست ندارند و با هر شیوه ای می خواهند آنها را از صورت شان پاک کنند.
دکتر احسانی درباره این لک ها توضیح می دهد: کک و مک در واقع لک های ناشی از آفتاب است که مسائل ژنتیکی هم در ایجاد آن تاثیر دارد. گاهی بچه های خردسال را با کک و مک می بینیم و گاهی هم افراد میانسال و سالمند را، بنابراین می توان گفت این لک ها در سنین پایین هم ممکن است ایجاد شود که به گفته این متخصص پوست و مو با افزایش سن و در اثر نور خورشید، تعداد آنها بیشتر و رنگ شان هم پررنگ تر می شود. آنهایی که لک های روی پوست شان را دوست ندارند، می توانند به کمک درمان های دارویی و گاه لیزر و لایه برداری وضع بهتری ایجاد کنند. این عضو هیات علمی دانشگاه ضمن بیان این مطلب، خاطرنشان می کند: در صورتی که درمان های دارویی به این افراد کمک نکند، از لیزر یا لایه برداری کمک می گیریم تا مشکل شان برطرف شود. 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

سلامت و زیبایی
خدمات شنوایی سنجی