دلایل حساس شدن پوست

برخی از عوامل محرک، به پوست که محافظ بدن است، آسیب رسانده و موجب از دست رفتن آب بدن می‌شوند و در نهایت داشتن پوستی نرم و لطیف محال به نظر می‌آید. از جمله این موارد:

محصولات پاک کننده‌پوست حاوی سولفات لوریل سدیم

استفاده افراطی از صابون‌های قوی

ترکیبات محرک در محصولات روزانه مراقبت از پوست از قبیل اسید سالیسیلیک، اسانس‌ها و عصاره گیاهان یا روغن‌های اسنشیال

تمیز نکردن پوست از آلودگی‌ها، باکتری‌ها یا سلول‌های مرده به طور کامل

استفاده از محصولاتی همچون پترولاتیوم، موم عسل، لانولین و روغن‌های اسنشیال

در صورت بی‌توجهی به این موارد و استفاده طولانی از محصولات محرک، نتیجه‌ای جز اگزما، پسوریازیس، پوستی کاملا خشک، پیری زودرس و دیگر علائم حساسیت‌های پوستی حاصل نخواهد شد.

همچنین درصورت استفاده طولانی مدت از محصولات آرایشی و بهداشتی حاوی مواد محرک پوست، آسیب سلول‌ها امری اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. هرچه این محصولات حاوی مواد تحریک کننده قوی‌تری باشد و استفاده از این محصولات تداوم بیشتری یابد، آسیب‌ها نیز جبران‌ناپذیرتر خواهد بود.

نوع پوست خود را بشناسید

گام اول شناخت نوع پوست و آشنایی با نحوه مراقبت روزانه از آن است:

پوست خشک: خشکی پوست شما در زمستان به اوج خود می‌رسد. کاهش رطوبت نیز عامل خشکی پوست می‌باشد. پوست شما زبر و بی‌رنگ به نظر می‌رسد. این نوع پوست به مراقبت‌های ویژه‌ای نیاز دارد، آب‌رسانی و مرطوب کردن پوست برای حفظ سلامت آن ضروری است. از یک لوسیون پاک‌کننده ملایم برای تمیز کردن پوست استفاده نمایید و پوست خود را بیش از دو بار در روز نشویید، ترجیحا صبح بعد از خواب و شب پیش از خواب. در صورت نیاز از مرطوب کننده در اواسط روز هم استفاده نمایید. در صورت لزوم با یک ماسک صورت حاوی لجن‌های دریایی و شن سفید، مواد مغذی مورد نیاز پوست را تامین کرده، نرمی و رطوبت آن را حفظ کنید.
چرب و مستعد آکنه: پوست‌های مستعد آکنه را باید همیشه تمیز نگه داشت. پوست خود را حداقل دو تا سه بار در روز بشویید تا توازنی بین رطوبت و چربی طبیعی پوست برقرار گردد.از محصولات ضدآکنه استفاده کنید. بعد از تمیز کردن پوست از یک مرطوب کننده فاقد چربی استفاده نمایید. گرچه پوست شما چرب است، اما استفاده از یک مرطوب کننده ملایم ضروریست. پوست خود را یک یا دو بار در هفته با یک لیف لایه‌بردار لطیف بشویید که هم برای درمان آکنه مفید است و هم سلول‌های مرده را می‌زداید و سلول‌های تازه جای آنها را می‌گیرد.
پوست‌های ترکیبی: مراقبت از پوست‌هایی که ترکیبی از پوست چرب و خشک هستند، بسیار دشوار است. در این‌گونه پوست‌ها پیشانی، بینی و چانه اغلب چرب، اما گونه‌ها منطقه خشک محسوب می‌شوند. استفاده از یک پاک کننده ملایم و مرطوب‌کننده‌ای لطیف همیشه ضروریست. روزانه یک تا دوبار صورت خود را کاملا تمیز کنید.