دستگاه‌های خانگی تصفیه آب، موثر یا تزیینی

به‌نظر می‌رسد در میان انبوه روش‌های پیشنهادشده برای تصفیه آب، فقط استفاده از فیلترهای سرامیکی است که نتیجه موثری دارد و روش‌های دیگر عملا بی‌تاثیر است.
بسیاری از سیستم‌‌هایی که قرار بود برای خانواده‌های ساکن برخی مناطق فقیرنشین دنیا آب تصفیه شده فراهم کنند، احتمالا نمی‌توانند کارایی لازم را داشته باشند. این نتیجه‌ای است که پروفسور پال هانتر؛ میکروب‌شناس در دانشگاه East Anglia واقع در شهر نورویچ انگلستان از بررسی پژوهش‌های انجام‌شده در مورد میزان تاثیرگذاری سیستم‌های تصفیه آب خانگی ((HWT به دست آورده است.
فیلتر سرامیکیبه گزارش نیوساینتیست، عملکرد اغلب این سیستم‌ها برای این‌که آب برای مصرف مناسب شود، یا به‌وسیله میکروب‌زدایی آب با استفاده از قرص‌های کلر است؛ یا با استفاده از تابش پرتوهای فرابنفش نور خورشید برای خالص‌سازی آب ذخیره شده ، و یا از طریق عبور دادن آب از صافی‌های ماسه‌ای یا سرامیکی برای حذف میکروارگانیسم‌های موجود در آب.

هانتر می‌گوید که بسیاری از پژوهش‌هایی که او بررسی کرده، برای این‌که بتوان از آنها نتیجه‌گیری قابل قبولی داشت، بیش از حد کوتاه‌مدت هستند و بدتر این‌که در برخی از پژوهش‌ها که روش‌های جدید تصفیه را با روش‌های قدیمی مقایسه می‌کردند، آنهاکه اطلاعات را جمع‌آوری می‌کردند، می‌دانستند که کدام اطلاعات مربوط به کدام روش است و این امر خطر دخالت تمایلات شخصی آنها را در نتیجه‌گیری افزایش می‌داد.

اغراق در مزایا
هانتر این نحوه بررسی سیستم‌ها را مشابه با اثر شبه‌دارو‌ها در آزمایش‌های دارویی می‌داند. او می‌گوید: «این که آزمایش‌کنندگان از قبل بدانند که کدام نمونه موبوط به کدام روش است، تاثیر تمایلات فردی آزمایش‌گر را تا 30 درصد افزایش می‌دهد. وقتی که شما این تمایلات را در تحقیق‌های قبلی در نظر بگیرید، به جز در روش استفاده از فیلترهای سرامیکی، سیستم‌های خانگی تصفیه آب عملا تاثیر کمی بر کیفیت آب دارند».
سندی کایرنکراس؛ همه‌گیرشناس دانشکده بهداشت و داروی لندن؛ می‌گوید که مشکل تمایلات فردی در این نوع از روش‌های بهداشتی خیلی حادتر از دیگر موارد است، زیرا کسانی که در این آزمایش‌ها شرکت می‌کنند می‌توانند ترغیب شوند که در مزایای این روش‌ها اغراق کنند.
در جایی‌که روستاییان «مردان سفیدپوست به نظر حرفه‌ای را می‌بینند که لباس آزمایشگاه پوشیده‌اند و به این طرف و آن‌طرف می‌روند و دستگاه‌هایی را در هر جا جاسازی می‌کنند»، ممکن است این باور در آنها تقویت شود که، ابزارهای خیلی موثری در اختیار آنها قرار گرفته است. 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

سلامت و زیبایی