تنگ کردن واژن به وسیله لیزر تاثیرى بروى بارورى ندارد

چند سال است که روش تنگ کردن واژن با ليزرهاى نوين ابداع شده است؟
طي سالهاي ????-???? ميلادي تحقيقات دانشمندان به اين نتيجه رسيده است که؛ روش تنگ کردن واژن با ليزرهاى نوين ،روشى موثر و منحصر بفرد است که مشکلات ناشى از جراحى را ندارد و نتايج مطلوبى بدنبال دارد. اين ليزر، بسيار ايمن مي باشد و عارضه اي در پي نداشته و روشي غير تهاجمي است و فقط بر روي پوشش سطحي ناحيه اثر کرده و به بافتهاي زيرين آسيبي نمي رساند. اين ليزر در ناحيه داخل واژن بدون درد بوده و در قسمت خارجي ناحيه تناسلي با مصرف ژل بي حس کننده به راحتي قابل تحمل مي باشد. و مدت جلسه تنگ کردن واژن با ليزرهاى نوين نيز کوتاه مي باشد.

آيا قبل از ليزر نياز به انجام آزمايشى هست؟
– بيمار قبل از انجام ليزر نياز به معاينه دارد و در صورت وجود عفونت حتما بايد ابتدا درمان کامل شود، و سپس براي ليزر اقدام نمايد. همچنين بايد قبل از ليزر، نمونه پاپ اسمير تهيه شود.
لگن در بانوان به دلايل متعدد، مخصوصاً، ويژگي هاي آناتوميک مرتبط با فرآيند بارداري و زايمان از استحکام اسکلتي کمي برخوردار است. پاره اي از مسايلي که در طول زمان بروز ميکنند نيز به ساختار و بافت شناسي واژن مربوط است. با گذر زمان کلاژن و الاستين موجود در بافت واژن دچار بي کفايتي مي شوند و در نتيجه بافت واژن، قوام قبلي خود را از دست ميدهد و شل شدن و گشادشدگي واژن هر سال بيشتر از سال قبل ميشود.

حتي اگر خانمها هيچگونه مقاربت، بارداري و يا زايمان طبيعي هم نداشته باشند، گشاد شدگي واژن؛ سرنوشت قطعي واژن همه خانم ها است.

هر چند که ميزان و شدت گشادشدگي واژن درهمه يکسان نيست. برخلاف تصور عموم افراد؛ زايمان طبيعي تنها دليل و علت براي گشاد شدن واژن نمي باشد. انجام عمل سزارين هم براي در امان ماندن از گشادشدگي واژن ، يک روند پيشگيرانه موفق نيست. تاثير شل شدگى واژن روى روابط زناشويي انکارناپذير است. پس از جراحي تنگ کردن واژن، باز هم بمرور اثرات پيشرونده شل شدگى واژن ادامه دارد. همانطور که گفته شد بروز مشکل شل شدن واژن به ساختار آناتوميک لگن و واژن برميگردد و جراحي نقش کنترل ميان مدت و نه درازمدت دارد.

از يک سو تکرار جراحي، به دفعات زياد هم ممکن نيست. و از سويي ديگر در ميان انبوه بزرگ افرادى که مبتلا به واژن گشاد هستند، هم گروهايي وجود دارد که نميتوانند و يا نميخواهند جراحي شوند، و به دنبال راه و روش کوتاه مدت و يا بلند مدت غير جراحي براي تنگ کردن واژن هستند.
از چه سنى معمولا از اين ليزر براي تنگ کردن واژن استفاده ميشود؟
بهترين سن انجام ليزر واژن سنين بين 30 تا 55 است.

آيا اين ليزر دردناک است؟
ليزر واژن معمولا به عنوان يک کار بدون درد مطرح است، ولى در افراد خيلي حساس ممکن است احساس ناخوشايند مبهمي داشته باشند، و اين درد مبهم قابل مقايسه با درد پس از جراحى نيست.

اين ليزر ويژه، پوشش سطحي و بافت همبند را تحريک کرده و با افزايش ضخامت و مايع بافتي و بافت زمينه اي در آنها، جوانسازي ناحيه تناسلي را موجب مي شود. و بدين ترتيب تغييرات ظاهري و تونيسيته و کشش بافتي و سفتي آن را اصلاح مي کند. محيط واژن به حالت اسيدي نرمال برگشته و در نتيجه از رشد ميکروبهاي بيماريزا جلوگيري مي کند. در واقع اين ليزر فيبروبلاستها را از نظر متابوليک فعال کرده و سنتز کلاژن را موجب شده و ترکيب بافت زمينه اي را اصلاح مي کند که شامل فيبر کلاژن-مواد زمينه و آب کافي شود. و در نتيجه عملکرد مخاط دوباره مانند زمان قبل از يائسگي ،نرمال مي شود.

آيا شل شدگى واژن فقط پس از زايمان طبيعى رخ مى دهد؟
1- افزايش سن از 30 سالگي به بعد
2- بارداري؛ توجه کنيد روند و مکانيسم بارداري منجر به گشاد شدن واژن ميشود
3- کاهش وزن شديد
4- قرار دادن ابزار تشخيصي پزشکي (اسپوکولوم ) و يا خودارضايي با استعمال اجسام باعث گشاد شدن واژن ميشود

آيا باردارى پس از ليزر واژن منعى ندارد؟
بدون شک خود هيچ گونه منعي براي بارداري نيست. و تنگ کردن واژن به وسيله ليزر تاثيرى روى بارورى ندارد.

آيا ليزر واژن براي درمان بي اختياري ادرار هم موثر است؟
اگر علت اين مشکل کاهش تونوسيته بافت مجراي ادرار باشد، پس از تنگ کردن واژن با ليزر اين نقيصه هم برطرف ميشود. در موارد خفيف که بي اختياري ادراري ناشي از سرفه و عطسه کردن ( stress incontinence ) است بهبودى خوبى ايجاد شده است. اما اگر افتادگي مثانه شديد وساختار آناتوميک لگن دچارتغييرات آتروفيک شديد باشد، رفع اينگونه بي اختياري ادراري در مستلزم جراحي است، و چنين مواردي با ليزر واژن، اصلاح نميشوند.

چه زمانى از سيکل قاعدگى براى انجام تنگ کردن واژن با ليزر مناسب تر است؟
سه تا پنج روز پس از پاک شدن، زمان مناسبى براي انجام اين ليزر است.

آيا نياز به مصرف داروى خاصى است؟
معمولا هيچ دارويي لازم نيست.

ماندگاري ليزر واژن چند سال است؟
در شرايط عادي،ماندگاري اثر تنگ کنندگى ليزر واژن ، دوسال است، و معمولا تکرار ليزر زودتر از 20 ماه نياز نيست.

ليزر واژينال
 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

سلامت و زیبایی
پایگاه خبری زیست آنلاین
خدمات شنوایی سنجی