تفاوت های لیپوساکشن، لیپولیز و لیپوماتیک

«امروزه لیپوماتیک، یکی از بی خطرترین روش های درمانی برای از بین بردن سلولیت ها و تجمع چربی های اضافه در بدن است. این روش می تواند برای رفع چاقی موضعی و تخلیه بی خطر چربی های ناحیه پهلو، فیله پشت، بازو، سینه آقایان (در موارد ابتلا به ژنیکوماستی یا بزرگی سینه در مردان)، غبغب، ران و شکم، بسیار موثر باشد و برای درمان تومورهای خوش خیم چربی هم به کار می رود».

اینها را دکتر بهروز باریک بین، متخصص پوست و قائم مقام مرکز تحقیقات لیزر ایران درباره این روش درمانی جدید برای رفع چاقی های موضعی می گوید و در ادامه به سوال های دیگری درباره لیپوماتیک و بایدها و نبایدهای آن پاسخ می دهد.

لیپوماتیک هم نوعی لیزر است؟
لیپوماتیک، روشی است که به وسیله آن می توان با کمک امواج اینفراسونیک روی بافت چربی اضافه بدن تاثیر گذاشت و سلول های چربی را از یکدیگر جدا کرد، آنها را به صورت مایع درآورد و از بدن خارج کرد.

تفاوت لیپوماتیک با لیزر لیپولیز؟
چربی ها را می توان با روش های مختلفی مانند استفاده از امواج اولتراسونیک، لیزر لیپولیز یا لیپوساکشن از بدن خارج کرد. امواج اولتراسونیک، چربی ها را ذوب و آنها را آماده خروج از بدن می کند. با لیزر لیپولیز، بافت چربی ذوب و به وسیله متخصص از بدن خارج می شود. چربی های ذوب شده در روش لیپولیز، دیگر قابل استفاده نخواهند بود در حالی که در روش لیپوماتیک، هیچ گونه حرارتی تولید نمی شود و چربی ها نمی سوزند. از این رو، خطر سوختگی پوست هم با استفاده از این روش وجود نخواهدداشت. ضمن اینکه چربی خارج شده به وسیله روش لیپوماتیک (با وجود مایع بودن)، به دلیل اینکه حرارتی ندیده است، قابلیت تزریق در قسمت های مختلف بدن بیمار را خواهد داشت.


تفاوت لیپوماتیک با لیپوساکشن؟

هر ۳ روش لیپوماتیک، لیزر لیپولیز و اولتراسونیک لیپولیز، از لیپوساکشن معمولی برای رفع چربی های موضعی بهتر هستند زیرا باعث سفت تر شدن پوست می شوند و تاحد قابل توجهی از افتادگی پوست به دلیل تخلیه بافت چربی زیرپوستی، پیشگیری می کنند. بروز نکردن افتادگی پوست با استفاده از روش لیپوماتیک، تا اندازه ای قابل توجه است که برای آن گروه از افرادی که به دلیل افتادگی شکم، کاندید انجام عمل جراحی آبدومینوپلاستی هستند، می توان با ۳ ۲ جلسه لیپوماتیک، پوست شکم را به وضعیت طبیعی برگرداند تا نیاز به جراحی نباشد.


آیا می توان از لیپوماتیک برای برداشتن بافت های چربی وسیع در قسمت های مختلف بدن و در یک جلسه استفاده کرد؟
نه، استفاده از این روش برای رفع چربی هایی با وسعت بالا در یک جلسه، چندان توصیه نمی شود. یعنی اگر فردی دارای چربی اضافه در چند قسمت مختلف بدن مانند ران ها، شکم و پهلوها بود، بهتر است لیپوماتیک هر قسمت را در جلسه های مختلف انجام دهد تا درمان او با ایمنی بیشتری انجام شود.