تصفیه فاضلاب عمومی

آب یک منبع تجدید پذیر است. تمام مراحل تصفیه آب شامل حذف مواد جامد، باکتری‌ها، جلبک‌ها، گیاهان، ترکیبات غیر آلی و ترکیبات
آلی می‌باشد. حذف مواد جامد معمولاً توسط عملیات فیلتراسیون و رسوب‌دهی انجام می‌شود. هضم باکتریایی یک فرآیند مهم برای حذف آلاینده‌های مضر است. عملیات تبدیل آب استفاده شده به‌صورتی که برای محیط زیست قابل پذیرش بوده و یا حتی قابل آشامیدن نیز باشد، تصفیه فاضلاب نامیده می‌شود.
Water in the Great Lakes Region سازمانی است که کار خرید و فروش منابع آبی را انجام می‌دهد. Ontario Clean Water Agency (OCWA) یک شرکت برجسته محلی در امر بازرگانی است که ارائه‌دهنده‌ی خدمات جوابگو و مقرون به‌صرفه مربوط به آب و فاضلاب از نظر زیست محیطی می‌باشد. این شرکت در حال حاضر بیش از 400 تصفیه‌خانه را برای 200 شهر به‌ بهره‌برداری رسانده است. وب سایت این شرکت اطلاعاتی در مورد آب و تصفیه آب را ارائه می‌کند.
در ماه آوریل سال 1993، 403،000 نفر در میلواکی به‌علت آلوده شدن آب به cryptosporidium در نتیجه سیلاب‌های بهاری، بیمار شدند. شیوع این بیماری موجب شد که مقررات سخت‌تری در مورد سیستم آب آشامیدنی عمومی اجرا شود. اقدامات پیش‌گیرانه‌ای برای از بین بردن cryptosporidium انجام شد.
در ماه مه سال 2000، در شهر کوچک Walkerton ، انتاریو، کانادا، به‌علت بارش‌های سیل‌آسا، آب‌های سطحی وارد چاه‌های کم‌عمق شد. در 17 مه، بعضی از ساکنان از تب، اسهال و استفراغ خونی شکایت داشتند. علت این امر همانند شیوع E.Coli در Walkerton تشخیص داده شد. نزدیک به نیمی از جمعیت این شهر بیمار شدند، و چند نفر به‌دلیل عفونت E.Coli O157:H7 فوت کردند. جهت پیش‌گیری از شیوع بیماری‌های مشابه از همگان درخواست شد که اقدامات زیادی انجام دهند. هدف از این اقدامات از بین بردن باکتری E.Coli بود.