از بین بردن و رفع موهای زائد، راه ها و روش ها

لیزر موهای زائد بیشتر برای برداشتن موهای صورت، زیر بغل و خط بیکینی و پاها وساعد ها استفاده می شود. برای از بین بردن موهای زائد، راه ها و روش های متفاوتی وجود دارد اما لیزر بهترین آن است.

رفع موهای زائد توسط لیزر در ده سال اخیر به عنوان روش بسیار موثِری شناخته شده است. در حال حاضر این روش اغلب بر روش های دیگر رفع موهای زائد بدن از جمله اصلاح و الکترولیز و برداشتن و استفاده ازموم برای از بین بردن و رفع موهای زائد ترجیح داده می شود، زیرا روشی بی خطر ،موثر و دائمی ترو همچنین مقرون به صرفه تر از روش های دیگر است. این روش برای افرادی که موهای تیره بر روی پوست روشن دارند کارآمدتر است. البته اکنون لیزرهای Nd:YAG وجود دارند که بر روی پوست های تیره نیز استفاده می شود. البته باید توجه داشت که لیزر موهای زاید برای موهای خاکستری،موهای ریز بور و در زنان با مشکلات هورمونی از جمله بیماری تخمدان پلی کسیتیک کارآمد نبوده همچنین اگر شما موهای زبر کمی در چانه دارید استفاده از الکترولیز برای ازبین بردن آن ها موثرتر است.

چگونگی از بین بردن موهای زائد
از بین بردن و رفع موهای زائد ، برای زنانی که مجبورند موهای قسمتی از بدن خود را بتراشند یا موم بزنند یا بردارند بسیار کارآمد و مناسب است. اینگونه افراد بسیار شاکی هستند ولی همچنان مدت زمان زیادی با موهای پشت لب و موهای خط بیکینی و موهای زیاد خود مبارزه میکنند بدون انکه استفاده از لیزر را برای این مشکل خود در نظر بگیرند. تقریبا در تمام مراکز لیزری قیمت ها نسبت به ۵ سال گذشته پائین تر آمده است و باعث شده این روش نسبت به روش های دیگر مقرون به صرفه تر باشد. شما می توانید از روش لیزر موهای زائد استفاده کنید در صورتی که مجبور به اصلاح موهای صورت خود هستید یا با مشکلات تکراری همچون آسیب دیدن با تیغ اصلاح به ویژه در منطقه خط بیکینی و بالای ران خود روبرو هستید یا مجبور هستید برای کنترل کردن موهای پای خود در هفته ۲ تا ۳بار موهای خود را بتراشید.

روش لیزر کردن برای موهای بسیار بلوند و خاکستری کارآمد نیست. ۳ تا ۶ هفته قبل از بین بردن موهای زائد با لیزر اقدام به برنزه شدن نکنید. پوست های تیره بهتر است به دنبال مراکز با سیستم Nd:YAG بگردند. برای پوستهای متوسط سیستم های دیودی مثل Lightsheer و Alexandrite بهترهستند.

بهترین راه و روش

لیزر یک پرتو اختصاصی از نور با طول موج بلند است که ملانین موجود در مرکز رویش فولیکول مو را مورد هدف قرار می دهد.ملانین ماده ایست که به مو و پوست رنگ می دهد. پرتو لیزر از پوست عبور کرده و توسط ملانین موجود در فولیکول مو جذب می شود. بنابراین بهترین شخص برای استفاده از لیزر ،فردی است که رنگ موهای او از پوستش تیره تر باشد.اگر که رنگ پوست و مو مشابه باشد ممکن است در برخی از لیزرها اختلال ایجاد شود. بهترین روش از بین بردن موهای زائد پوست های تیره تر لیزرهای با طول موج بلند مانند لیزر YAGنیاز است. اگر شما پوست تیره دارید این لیزرها بیخطر تر هستند زیرا برای ازبین بردن مو به پوست اسیب نمی رسانند و پوست را نمی سوزانند. بهترین روش برداشتن موهای زائد با لیزر این است که در یک مرکز پزشکی توسط پرسنلی که در پزشکی آموزش دیده اند و تحت نظر یک پزشک انجام گیرد. تکنسین یک کلمه است که برای مخفی کردن این واقعیت است که فرد هیچ آموزش پزشکی رسمی ندیده است، استفاده می شود. این سمت ها مثل MD, PA-C, ARNP, RN, LPN, MAسمت های به رسمیت شناخته ای هستند که شنیده اید و دارای مجوز برای این کار هستند. در برخی از کشورها زیبایی شناسان داری مجوز لیزر برای لیزر های خاص هستند. پاسخ به سوال بهترین راه و روش برای از بین بردن موهای زائد بستگی به نوع پوست (رنگ) و رنگ موها دارد. اگر پوست شما تیره تر است بهتر است بدنبال سیستم های رفع موهای زائدی بر پایه YAG باشید در صورتی که رنگ مو ها هم تیره باشند. سیستمها برای موهای بلوند و خاکستری جوابگو نیستند.

اگر که پوست شما روشنتر و موی شما تیره تر است باید بدنبال سیستم های Lumenis Lightsheer یا حتی سیستم های Alexandrite (سیستمی قدیمیتر ولی کارآمداست) باشید.

جدیدترین نحوه

در هر زمان، در برابر یک فاز رشد درصد مشخصی از موها در فاز استراحت هستند . لیزر بر موهایی که در فاز استراحت هستند موثر نخواهد بود به همین دلیل به طور متوسط برای بیشترین نتیجه از بین بردن موهای زائد در هر قسمت ۵ بار استفاده از لیزر نیاز است. می توان به محض اینکه رشد مو بیشتر به نظر می رسد برای رفع موهای زائد از لیزر بیشتر استفاده کرد. بسته به تنوع تعداد موهایی که در فاز استراحت هستند ،قسمت های مشخصی از بدن سریعتر پاسخ می دهند در حالی که بقیه قسمت ها زمان می برد تا اثرات رانشان دهند.
در طول از بین بردن موهای زائد با لیزر ممکن است ناراحتی خفیفی احساس شود ولی بیشتر افراد به راحتی می توانند آن را تحمل کنند. برای ناراحتی در طول استفاده از لیزر برخی از مراکز لیزری به شما یک کرم بی حس کننده موضعی میدهند که شما می توانید قبل از لیزر کردن موهای زائد از ان استفاده کنید.

اگر که شما از کرم بیحس کننده موضعی خودتان استفاده می کنید هرگز از آن در زیر پوشش پلاستیکی استفاده نکنید و آن را به منطقه بزرگتر از دست خود نمالید. در برخی از مراکز لیزر هنگام از بین بردن موهای زائد ،برای راحتی بیشتر، از دستگاه خنک کننده(کولر زیمر) در طول استفاده از لیزر برای رفع موهای زائد استفاده می کنند. هر جلسه رفع موهای زائد با لیزر می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت (بستگی به سایز و اندازه منطقه مورد استفاده)طول بکشد.

تعداد جلسات درمان
در ابتدا پس از سه تا هفت جلسه درمانی رفع موهای زائد بسیاری از زنان و مردان می گویند انتظارات آن ها برآورده شده است و الگوی رویش موهایشان بسیار کمتر شده است. در بعضی از مناطق علاوه بر کاهش تعداد موها ،موها بسیار ریز و کمرنگ شده اند. هیچ کلینیک لیزر مو نمی تواند ادعا کند که همه موهای زائد را به طور دائمی ریشه کن می کند.

بیشتر افراد برای حفظ اثر گذاری لیزر به ۱ تا ۴ جلسه مراقبت در طول سال نیاز دارند. افرادی که سابقه قاعدگی نامنظم دارند یا دچار بیماری تخمدان پلی کیستیک هستند و افراد با موهای خاکستری یا سفید و یا سابقه خانوادگی در داشتن موهای بیش از حد دارند،تعداد جلسات بیشتری برای از بین بردن موهای زائد با لیزر نیاز دارند. حدود ۵ درصد از مردم در مقابل هرگونه روش لیزر مقاوم هستند بسیار مهم است که افراد در استفاده از این روش توقعات واقع بینانه داشته باشند ،مثلا در رابطه با یک فردی که به هر گونه لیزر مقام است نمی توان برداشت موهابه صورت دائمی را توقع داشت.

اقدامات قبل از لیزر
شخصی که شما را برای از بین بردن موهای زائد آماده میکند دستورات لازم را به شما می دهد.از انجایی که سیستم های لیزری متفاوتی وجود دارد،بسیار مهم است که شما دستورات فرد سرویس دهنده را دنبال کنید.اما در اینجا چند راهنمایی کلی برای بسیاری از لیزر درمانی ها ارائه می شود:
-برنزه نکنید. برنزه کردن از هر نوعی که باشد باعث اختلال در تنظیمات لیزر می شود و شایعترین علت تاول بعد از لیزرکردن موها است.از برنزه کردن خودتان تا ۲ هفته قبل از لیزر درمانی بپرهیزید
-حداقل تا دوهفته قبل از لیزر درمانی ازهیچ یک از روش های برداشت مو،الکترولیز،سفید کردن و دپلاریزه کردن استفاده نکنید برای عمل موثرتر موها باید آماده باشند ،کوتاه و نتراشیده باشند و به رنگ طبیعی خودشان باشند.

-برای اپیلاسیون مراکز متفاوتی وجود دارند ،بنابراین می توانید از سرویس دهنده خود بپرسید

-تراشیدن تا چند روز قبل از درمان خوب است.

-تمام آرایش و لوسیون باید قبل از عمل برداشته شود.
-اگراستفاده از آنتی بیوتیک و یا هر داروی جدید آغاز کرده اید، قبل از شروع جلسه رفع موهای زائد حتما این موضوع را با پزشک مطرح کنید.

موارد منع انجام لیزر
در موارد زیر استفاده از لیزر به ممنظور از بین بردن موهای زائد توصیه نمی شود:
-اگر شما اختلالات هورمونی مانند قاعدگی های نامنظم و یا تخمدان پلی کیستیک دارید.
-اگر موهای شما بلوند یا سفید است
- اگر برای شما سخت است که در ابتدا بتوانید ۵ یا ۶ جلسه در ماه قرار ملاقات تنظیم کنید.
-اگر دارای موهای تیره تر و پوست تیره تر هستید به مراکزی که لیزرهای اختصاصی برای شما طراحی کرده اند مثل Nd:Yag مراجعه کنید
-اگر نمی توانید جلوی برنزه کردن خود رابگیرید.

ایران بیوتی