از بین بردن و رفع موهای زائد، راه ها و روش ها

ليزر موهاي زائد بيشتر براي برداشتن موهاي صورت، زير بغل و خط بيکيني و پاها وساعد ها استفاده مي شود. براي از بين بردن موهاي زائد، راه ها و روش هاي متفاوتي وجود دارد اما ليزر بهترين آن است.

رفع موهاي زائد توسط ليزر در ده سال اخير به عنوان روش بسيار موثِري شناخته شده است. در حال حاضر اين روش اغلب بر روش هاي ديگر رفع موهاي زائد بدن از جمله اصلاح و الکتروليز و برداشتن و استفاده ازموم براي از بين بردن و رفع موهاي زائد ترجيح داده مي شود، زيرا روشي بي خطر ،موثر و دائمي ترو همچنين مقرون به صرفه تر از روش هاي ديگر است. اين روش براي افرادي که موهاي تيره بر روي پوست روشن دارند کارآمدتر است. البته اکنون ليزرهاي Nd:YAG وجود دارند که بر روي پوست هاي تيره نيز استفاده مي شود. البته بايد توجه داشت که ليزر موهاي زايد براي موهاي خاکستري،موهاي ريز بور و در زنان با مشکلات هورموني از جمله بيماري تخمدان پلي کسيتيک کارآمد نبوده همچنين اگر شما موهاي زبر کمي در چانه داريد استفاده از الکتروليز براي ازبين بردن آن ها موثرتر است.

چگونگي از بين بردن موهاي زائد
از بين بردن و رفع موهاي زائد ، براي زناني که مجبورند موهاي قسمتي از بدن خود را بتراشند يا موم بزنند يا بردارند بسيار کارآمد و مناسب است. اينگونه افراد بسيار شاکي هستند ولي همچنان مدت زمان زيادي با موهاي پشت لب و موهاي خط بيکيني و موهاي زياد خود مبارزه ميکنند بدون انکه استفاده از ليزر را براي اين مشکل خود در نظر بگيرند. تقريبا در تمام مراکز ليزري قيمت ها نسبت به ? سال گذشته پائين تر آمده است و باعث شده اين روش نسبت به روش هاي ديگر مقرون به صرفه تر باشد. شما مي توانيد از روش ليزر موهاي زائد استفاده کنيد در صورتي که مجبور به اصلاح موهاي صورت خود هستيد يا با مشکلات تکراري همچون آسيب ديدن با تيغ اصلاح به ويژه در منطقه خط بيکيني و بالاي ران خود روبرو هستيد يا مجبور هستيد براي کنترل کردن موهاي پاي خود در هفته ? تا ?بار موهاي خود را بتراشيد.

روش ليزر کردن براي موهاي بسيار بلوند و خاکستري کارآمد نيست. ? تا ? هفته قبل از بين بردن موهاي زائد با ليزر اقدام به برنزه شدن نکنيد. پوست هاي تيره بهتر است به دنبال مراکز با سيستم Nd:YAG بگردند. براي پوستهاي متوسط سيستم هاي ديودي مثل Lightsheer و Alexandrite بهترهستند.

بهترين راه و روش

ليزر يک پرتو اختصاصي از نور با طول موج بلند است که ملانين موجود در مرکز رويش فوليکول مو را مورد هدف قرار مي دهد.ملانين ماده ايست که به مو و پوست رنگ مي دهد. پرتو ليزر از پوست عبور کرده و توسط ملانين موجود در فوليکول مو جذب مي شود. بنابراين بهترين شخص براي استفاده از ليزر ،فردي است که رنگ موهاي او از پوستش تيره تر باشد.اگر که رنگ پوست و مو مشابه باشد ممکن است در برخي از ليزرها اختلال ايجاد شود. بهترين روش از بين بردن موهاي زائد پوست هاي تيره تر ليزرهاي با طول موج بلند مانند ليزر YAGنياز است. اگر شما پوست تيره داريد اين ليزرها بيخطر تر هستند زيرا براي ازبين بردن مو به پوست اسيب نمي رسانند و پوست را نمي سوزانند. بهترين روش برداشتن موهاي زائد با ليزر اين است که در يک مرکز پزشکي توسط پرسنلي که در پزشکي آموزش ديده اند و تحت نظر يک پزشک انجام گيرد. تکنسين يک کلمه است که براي مخفي کردن اين واقعيت است که فرد هيچ آموزش پزشکي رسمي نديده است، استفاده مي شود. اين سمت ها مثل MD, PA-C, ARNP, RN, LPN, MAسمت هاي به رسميت شناخته اي هستند که شنيده ايد و داراي مجوز براي اين کار هستند. در برخي از کشورها زيبايي شناسان داري مجوز ليزر براي ليزر هاي خاص هستند. پاسخ به سوال بهترين راه و روش براي از بين بردن موهاي زائد بستگي به نوع پوست (رنگ) و رنگ موها دارد. اگر پوست شما تيره تر است بهتر است بدنبال سيستم هاي رفع موهاي زائدي بر پايه YAG باشيد در صورتي که رنگ مو ها هم تيره باشند. سيستمها براي موهاي بلوند و خاکستري جوابگو نيستند.

اگر که پوست شما روشنتر و موي شما تيره تر است بايد بدنبال سيستم هاي Lumenis Lightsheer يا حتي سيستم هاي Alexandrite (سيستمي قديميتر ولي کارآمداست) باشيد.

جديدترين نحوه

در هر زمان، در برابر يک فاز رشد درصد مشخصي از موها در فاز استراحت هستند . ليزر بر موهايي که در فاز استراحت هستند موثر نخواهد بود به همين دليل به طور متوسط براي بيشترين نتيجه از بين بردن موهاي زائد در هر قسمت ? بار استفاده از ليزر نياز است. مي توان به محض اينکه رشد مو بيشتر به نظر مي رسد براي رفع موهاي زائد از ليزر بيشتر استفاده کرد. بسته به تنوع تعداد موهايي که در فاز استراحت هستند ،قسمت هاي مشخصي از بدن سريعتر پاسخ مي دهند در حالي که بقيه قسمت ها زمان مي برد تا اثرات رانشان دهند.
در طول از بين بردن موهاي زائد با ليزر ممکن است ناراحتي خفيفي احساس شود ولي بيشتر افراد به راحتي مي توانند آن را تحمل کنند. براي ناراحتي در طول استفاده از ليزر برخي از مراکز ليزري به شما يک کرم بي حس کننده موضعي ميدهند که شما مي توانيد قبل از ليزر کردن موهاي زائد از ان استفاده کنيد.

اگر که شما از کرم بيحس کننده موضعي خودتان استفاده مي کنيد هرگز از آن در زير پوشش پلاستيکي استفاده نکنيد و آن را به منطقه بزرگتر از دست خود نماليد. در برخي از مراکز ليزر هنگام از بين بردن موهاي زائد ،براي راحتي بيشتر، از دستگاه خنک کننده(کولر زيمر) در طول استفاده از ليزر براي رفع موهاي زائد استفاده مي کنند. هر جلسه رفع موهاي زائد با ليزر مي تواند از چند دقيقه تا چند ساعت (بستگي به سايز و اندازه منطقه مورد استفاده)طول بکشد.

تعداد جلسات درمان
در ابتدا پس از سه تا هفت جلسه درماني رفع موهاي زائد بسياري از زنان و مردان مي گويند انتظارات آن ها برآورده شده است و الگوي رويش موهايشان بسيار کمتر شده است. در بعضي از مناطق علاوه بر کاهش تعداد موها ،موها بسيار ريز و کمرنگ شده اند. هيچ کلينيک ليزر مو نمي تواند ادعا کند که همه موهاي زائد را به طور دائمي ريشه کن مي کند.

بيشتر افراد براي حفظ اثر گذاري ليزر به ? تا ? جلسه مراقبت در طول سال نياز دارند. افرادي که سابقه قاعدگي نامنظم دارند يا دچار بيماري تخمدان پلي کيستيک هستند و افراد با موهاي خاکستري يا سفيد و يا سابقه خانوادگي در داشتن موهاي بيش از حد دارند،تعداد جلسات بيشتري براي از بين بردن موهاي زائد با ليزر نياز دارند. حدود ? درصد از مردم در مقابل هرگونه روش ليزر مقاوم هستند بسيار مهم است که افراد در استفاده از اين روش توقعات واقع بينانه داشته باشند ،مثلا در رابطه با يک فردي که به هر گونه ليزر مقام است نمي توان برداشت موهابه صورت دائمي را توقع داشت.

اقدامات قبل از ليزر
شخصي که شما را براي از بين بردن موهاي زائد آماده ميکند دستورات لازم را به شما مي دهد.از انجايي که سيستم هاي ليزري متفاوتي وجود دارد،بسيار مهم است که شما دستورات فرد سرويس دهنده را دنبال کنيد.اما در اينجا چند راهنمايي کلي براي بسياري از ليزر درماني ها ارائه مي شود:
-برنزه نکنيد. برنزه کردن از هر نوعي که باشد باعث اختلال در تنظيمات ليزر مي شود و شايعترين علت تاول بعد از ليزرکردن موها است.از برنزه کردن خودتان تا ? هفته قبل از ليزر درماني بپرهيزيد
-حداقل تا دوهفته قبل از ليزر درماني ازهيچ يک از روش هاي برداشت مو،الکتروليز،سفيد کردن و دپلاريزه کردن استفاده نکنيد براي عمل موثرتر موها بايد آماده باشند ،کوتاه و نتراشيده باشند و به رنگ طبيعي خودشان باشند.

-براي اپيلاسيون مراکز متفاوتي وجود دارند ،بنابراين مي توانيد از سرويس دهنده خود بپرسيد

-تراشيدن تا چند روز قبل از درمان خوب است.

-تمام آرايش و لوسيون بايد قبل از عمل برداشته شود.
-اگراستفاده از آنتي بيوتيک و يا هر داروي جديد آغاز کرده ايد، قبل از شروع جلسه رفع موهاي زائد حتما اين موضوع را با پزشک مطرح کنيد.

موارد منع انجام ليزر
در موارد زير استفاده از ليزر به ممنظور از بين بردن موهاي زائد توصيه نمي شود:
-اگر شما اختلالات هورموني مانند قاعدگي هاي نامنظم و يا تخمدان پلي کيستيک داريد.
-اگر موهاي شما بلوند يا سفيد است
- اگر براي شما سخت است که در ابتدا بتوانيد ? يا ? جلسه در ماه قرار ملاقات تنظيم کنيد.
-اگر داراي موهاي تيره تر و پوست تيره تر هستيد به مراکزي که ليزرهاي اختصاصي براي شما طراحي کرده اند مثل Nd:Yag مراجعه کنيد
-اگر نمي توانيد جلوي برنزه کردن خود رابگيريد.

ايران بيوتي 

سلامت و زیبایی