از بین این 3 تزریق (ژل، چربی و بوتاکس) کدام بهتر است؟

بـرای برطرف کـردن خط اخم، خنده، چروک‌ها و برجسته کردن لب‌ها و گونه‌ها راه‌ های مختلفی وجود دارد که در میان آنها تزریق ژل، چربی و بوتاکس طرفداران بیشتری دارد،

اما از بین این 3 تزریق کدام بهتر است؟
مزایا و معایب هرکدام نسبت به دیگری چیست؟
چرا گاهی اوقات احساس می‌کنیم صورت افراد بعد از تزریق حالت مصنوعی پیدا کرده و عضلات آن دیگر نمی‌تواند حرکات سابق خود را داشته باشد؟
پرعارضه‌ ترین ژل موجود کدامند؟
ژل‌: ژل‌ها انواع مختلفی دارند. ژل‌های معتبر و کوتاه مدت (6 تا 9 ماهه) معمولا عوارضی ندارند. اما ژل‌های میان مدت (2 تا 5 ساله) ممکن است به‌ ندرت عوارضی داشته باشند با این حال عوارض خطرناکی ندارند. نوعی ژل دائمی به نام «ژل پاژ» در قدیم استفاده می‌ شد. این ژل عوارض بسیار زیادی دارد و هنوز هم افرادی که در گذشته ژل پاژ تزریق کرده‌ اند درگیر عوارض آن هستند، چه آن را تخلیه کرده یا نکرده باشند. مولکول‌ های این ژل برای مدتی طولانی در بدن باقی می‌ مانند و ممکن است در آینده باعث عوارض جدیدی در قسمت‌ های دیگر بدن شوند. درحال حاضر فقط ژل‌ های هیالورونیک اسید و برخی ژل‌های دیگر در بازار موجود است و دیگر از ژل‌ پاژ استفاده نمی‌شود. البته مارک‌ ژل، کشور سازنده و داشتن تاییدیه‌ های پزشکی ازاهمیت بالایی برخوردار است.
چربی باید در اتاق عمل تزریق شود
در بین مواد پرکننده یا فیلر، چربی بهترین آنهاست. تزریق چربی بی‌ خطر است و عوارض مهمی ندارد. تنها ممکن است به‌ ندرت عدم تقارن و نیاز به ترمیم وجود داشته باشد که اینها در واقع عارضه به حساب نمی‌آیند و قابل‌ اصلاح هستند. برای این کار چربی از بدن خود فرد گرفته می‌شود و روش آماده‌ سازی چربی یعنی خارج‌ کردن و شست‌ و شوی چربی باید درست انجام شود تا نتیجه دلخواه به دست آید.
برخی اوقات افراد بعد از تزریق چربی نتیجه‌ ای نمی‌گیرند. در واقع اگر فرایند آماده‌ سازی چربی درست انجام نشود سلول‌ های چربی می‌ میرند و از بین می‌ روند، در نتیجه بعد از تزریق تفاوتی ایجاد نمی‌شود. معمولا کسانی که به صورت سر پایی و در مطب تزریق چربی انجام می‌دهند با چنین مسئله‌ ای رو به‌ رو می‌ شوند. این کار بهتر است در اتاق عمل انجام شود و لازم است امکانات بی‌حسی کاملا فراهم باشد تا بتوان از بیمار چربی لازم را گرفت. همچنین باید دستگاه‌ های مجهزی وجود داشته باشد تا به وسیله آنها چربی آماده‌ سازی و بعد تزریق شود.
بوتاکس، عوارض بوتاکس گذراست
بوتاکس بر خلاف چربی و ژل خاصیت پر کنندگی ندارد و چین و چروک‌ ها را از طریق فلج کردن عضلات از بین می‌برد. اگر برای تزریق بوتاکس مارک معتبری استفاده شود عوارض مهم و خطرناکی ندارد، با این حال به ندرت عوارض گذرا دیده می‌شود، برای مثال ممکن است عدم تقارن ابرو ها یا افتادگی پلک‌ ها به صورت گذرا ایجاد شود، اما اگر از بوتاکس های چینی و غیر معتبر استفاده نشود و پزشک مهارت کافی داشته باشد احتمال این عوارض بسیار کم می‌شود. بوتاکس‌ های چینی ممکن است دارای ناخالصی باشند و باعث حساسیت شوند.