آیا تزریق ژل عوارضی هم دارد؟

عوارض ناشي از تزريق ژل کاملا بستگي به نوع ژل دارد. ژل‌هايي خوب هستند که نخست بدن به آنها واکنش ندهد و بعد به مرور زمان قوام و شکل خود را زير پوست محل تزريق از دست ندهند. مثلا ژل‌هايي وجود دارند که بعد از تزريق تا چند ماه هيچ مشکلي ندارند ولي بعد از چند سال گلوله گلوله مي‌شوند و در اين صورت تخليه آنها از پوست هم بسيار مشکل است لذا مراجعه‌کننده بايد از پزشک خود نوع و مارک ژل را بپرسد.
البته مواردي از عارضه هم وجود دارد که ربطي به کيفيت بد آن ژل تزريقي ندارد بلکه به‌علت تکنيک غلط تزريق است. مثلا اگر موضع خوب ضد‌عفوني نشود و شرايط تزريق استريل رعايت نشود در محل تزريق ممکن است عفونت ايجاد شود که البته در اين موارد مي‌توان با درمان مناسب ضد‌ميکروبي مشکل را حل کرد. البته در بعضي موارد عوارض جزئي کوتاه مدتي در 2 تا3 روز اول تزريق نيز به‌وجود مي‌آيد مثل تورم و التهاب محل تزريق يا حتي کبودي و خون مردگي که بعد از چند روز خوب مي‌شود.
مدت تاثير ژل تزريق شده چقدر است؟
اينکه دوام ژل چقدر باشد بستگي به نوع ژل دارد. ممکن است دوام يک ژل در يک فرد با فرد ديگر چند ماهي تفاوت داشته باشد. تکنيک تزريق هم تا حدود زيادي در دوام ژل تزريق شده تاثير دارد مثلا ژلي به نام کلاژن يا هيالورونيک است که بايد در لايه مياني پوست يا درم تزريق شود. اگر خيلي سطحي تزريق شود يا عمقي دوام و اثر آن خيلي که خواهد شد و بالعکس.


به‌طور خلاصه مدت زمان اثر انواع ژل‌ها با مارک‌هاي معتبر ساخته شده در دنيا از ? ماه تا ? سال متغير است. البته زماني که گفته مي‌شود تاثير فلان ژل تزريق شده يک سال است به اين معني نيست که اثر پرکنندگي آن در طول يک سال کامل است بلکه معمولا در شش ماه اول تزريق پرکنندگي آن خوب و مثل ماه اول است ولي از ماه ششم و هفتم و به بعد تاثير آن کمتر مي‌شود و تا پايان يک سال کاملا اثر آن از بين مي‌رود.
منبع: دکتر سلام 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

سلامت و زیبایی